Общественото обсъждане на новите образователни стандарти продължава. В момента на дневен ред са стандартите за образователните институции, инспектирането, качеството на образование, кариерното развитие и предучилищната подготовка.
До началото на август всички стандарти трябва да са готови. Ще са ясни механизмът на финансиране и натовареността на педагозите. „Държавните образователни стандарти всъщност са днешните наредби, по които се управлява системата. Но те са усъвършенствани според изискванията на времето и коригират забелязаните през годините недостатъци“, коментира Диян Стаматов по време на среща с педагогическата общност в община Тетевен. И уточни, че до момента са утвърдени 51 учебни програми. Върви подготовката и на новите учебници, съобразени с новата учебна програма. За първи път на експертите от МОН и регионалните инспекторати изрично е указано да не се включват в авторските колективи, за да няма конфликт на интереси и никакви съмнения, че ще лансират учебниците, на които са съавтори. Драмата с новите учебни програми и старите учебници явно не се състоя. Учителите вече се подготвят да работят така до ноември, когато новите учебници ще влязат в българското училище, но след като гилдията е изказала мнението си за тях. Пак учителите са тези, на които се пада задачата да „преведат“ сложния език на трудните по правило учебници. На срещата не бе подмината темата за квалификациите, за които са предвидени немалко средства и немалко програми. Квалификацията обаче не трябва да се прави заради самата инициатива, а да бъде подчинена на конкретни нужди – на училището, на учителя. Само по Националната програма „Развитие на педагогическите специалисти“ за тази година са предвидени 600 000 лв.
Четете повече в бр. 12, 24 – 30 март 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg