За втори път Европейската комисия обявява покана за представяне на проектни предложения в направление „Бъдещи и навлизащи технологии“.
„Досега участието на България в направление FET (Future&Emerging Technologies) е чрез 6 организации в 8 проектни консорциума и са усвоени малко над милион и половина евро. Това се оценява като слабо участие. „Бъдещи и навлизащи технологии“ е изключително интересно направление на „Хоризонт 2020“. Подходящо е за много широк диапазон от научни организации. Става дума за нововъведения, абсолютно непознати технологии. Не се изисква да са реализирани на пазара. Покриват се разходи за патентоване в Европейското патентно ведомство“, пояснява началникът на отдел в дирекция „Наука“ – МОН, Златина Карова. Затова екипът организира специален информационен ден, за да мотивира повече научни организации да пишат проектни предложения в направление FET. – Работната програма тази година предполага още няколко покани в това направление от края на април. Важно е да се знае, че бюджетът му, само за 2018 г., е значително увеличен. А това увеличава шанса на наши организации успешно да се включат със свои проекти.“
Каква е формулата на успеха – най-вече да се намери правилният партньор/консорциум, където участието на нашите учени да е добре дошло. Никога и никой не е изключвал възможността и за български проект с български координатор. „Истината е, че нашите организации по-трудно добиват смелост да представят проект, в който са и координатор“, напомня Карова. Причината? „Това е административна тегоба. Трябва да се организират партньори от няколко страни, да се управлява проектът. Затова няма нищо лошо в това учените ни да подберат и да се включат в готов консорциум и програма, стига научните им задачи да се реализират“, пояснява тя.
Четете повече в бр. 11, 15 – 21 март 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg