„Квантовият компютър е бъдещето и то никак не е далеч“, казва проф. Иван Димов – съветник на министъра на образованието и науката.
„Квантовият компютър е бъдещето и то никак не е далеч“, казва проф. Иван Димов – съветник на министъра на образованието и науката. Наскоро той участва в международната конференция CompSysTech в Русе. Основната отлика на квантовия компютър е, че той позволява да се решават задачи, невъзможни дори за сегашните суперкомпютри. На пазара вече има устройства, които реализират функциите на квантовия компютър. „Проучванията в тази област целят едно – носителят на информация да бъде възможно по-миниатюрен“, обяснява ученият.
Човечеството е разполагало с „компютри“ и преди хиляди години. Това били сметалата, а носителите на информацията били топчетата на сметалото, които се местели. През XIX век се появява сметачната машина на Чарлз Бабидж – истински предшественик на компютъра. По-късно е създаден и електронният компютър на Джон Атанасов, в който носителят на информация е много по-малък – всичко се побира в електронни лампи. Следват още по-малките като обем транзистори. В съвременните компютри и супермашини се работи с многослойни интегрални схеми.
„В квантовия компютър носителят на информация може да бъде един отделен електрон – пояснява проф. Димов. – Той е изключително малък и се върти около оста си. Ако се върти в едната посока, се качва нагоре, а в другата – слиза надолу. При въртене нагоре се приема, че е единица, а при въртене надолу – нула. Ако се подредят различен брой електрони, се получават различни числа. Но по-интересното е как да бъде натоварен електронът с информация.”
Четете повече в бр. 28, 11 – 17 юли 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg