Университетът откри споделени студентски пространства за срещи с преподавателите и бизнеса
Всички 430 първокурсници редовно обучение на Университета по хранителни технологии в Пловдив получиха таблети за електронно обучение на официалното откриване на новата академична година. Устройства са предвидени и за останалите 200 първокурсници задочници.
В приветствието си ректорът проф. Пламен Моллов заяви, че силният интерес към изучаваните специалности дава самочувствие на академичната общност на лидер. Държавната поръчка е изпълнена почти на 100%.
За първи и втори курс лекциите ще започнат присъствено, а за трети и четвърти курс – по преценка на специалните катедри и на преподавателите. В четирите големи аули и в двора на УХТ е изграден нов wi-fi, който работи с професионални устройства за достъп. Те, освен че гарантират по-висока скорост и по-добро качество на услугата, позволяват и на повече потребители в един и същи момент да ползват интернет.
Ректорът връчи лично студентските книжки на отличниците. Благодарствени грамоти получиха рекламните лица в кандидатстудентска кампания 2020 – Ванеса Николова и инж. Георги Георгиев, както и платена такса за обучението в желана от тях магистърска програма. Четвъртокурсничката Константина Чешмеджиева от специалност „Биотехнологии“ взе наградата за най-добра научноизследователска разработка.
Гост на празника по откриването на учебната година бе вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, която заяви, че висшето училище обучава кадри в сектора „Туризъм“, осигуряващ 12% от БВП на държавата.
„Благодарна съм на Университета за активната дейност по съвместния ни проект за създаване на традиционно национално меню „Вкусовете на България“. Подготвя се селекция от български храни и напитки, за да може менюто да бъде въведено в хотелите и ресторантите по нашите курорти“, каза Николова.
Над 10 традиционни ястия, прославили българската кухня, влизат в националното туристическо меню. Сред тях са разядка от лютеница, еленски бут, туршия, домашен хляб със самардала, рибена чорба по свищовски, пиле лютика. В списъка народните кулинарни шедьоври влизат също ишмер от Странджа, който се приготвя от овче мляко, станимашки сарми, свиленградско малеби.
Специален поздрав отправи и президентът на Международната организация по лозата и виното (OIV) Пау Рока. В своето видеообръщение той отбеляза, че OIV и УХТ работят усърдно по подготовката на магистърска степен по лозарство и винарство Master in Wine Making and Management, която ще стартира от следващата учебна година.
Новата придобивка за УХТ са двете студентски споделени пространства, разположени в 1. и 2. блок, които бяха открити след церемонията по старта на академичната година. Целта на интегрирането на такива места в учебните кампуси е да се създадат условия за контакт със студенти от други висши училища, с преподаватели и представители на бизнеса. Ръководството на Университета се е обърнало към различни партньорски фирми и организации с предложение за участие със спонсорски пакети. Те представляват възможност за сътрудничество между Университета и бизнеса чрез включване в кампании за социална отговорност, съвместни събития, инвестиции за разпознаваемост на бранда и сътрудничество с цел кариерна реализация на студентите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg