Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 17-18, 2021

От шоколада до изкуствения интелект

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-04-2021
в Брой 17-18, 2021
A A
Повече възможности за качествено обучение предоставя новият STEM център в Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге

Страниците подготви
Антоанета НАЙДЕНОВА

Какво е общото между производството, темперирането и отливането на шоколад, електрическите автомобили, пеенето, фотографията и изкуствения интелект? Отговорът е в Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге, която вече си има и STEM център. Най-новата придобивка на училището откри министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който беше посрещнат с демонстрация по… таекуондо.
„Съчетаването на различни специалности е продиктувано от факта, че в един малък град, за да има реализация на кадрите, трябва да се подготвят хора с различни професии. Няма смисъл да изкараш цял випуск от 150 души в областта на туризма например. Затова предлагаме актуални професии, които да са интересни за децата и да им гарантират работа, след като завършат“, обяснява директорът Станчо Атанасов.
Друг привлекателен за учениците момент е добрата база, която им осигурява възможност да практикуват много и различни занимания по интереси. Един от тях е физкултурният салон, който дава възможност на учениците да тренират таекуондо с всички необходими удобства – подходяща подова настилка, екипи, каски и т.н. Резултатът е, че вместо да ходят в салона по 1 – 2 часа седмично в часовете по физическо възпитание, учениците практикуват там любимия си спорт всеки ден.
Училището разполага и със зала за интернет радио, модерно оборудвани фото и музикално студио, от които децата не искат да си тръгват. Звукозаписното студио е сред най-новите придобивки и е направено по всички правила на звукоизолацията, окомплектовано е с последни модели инструменти и техника на звукозапис и мастеринг. Пред министър Вълчев три ученички изпяха песента „Еуфория“ на Лорийн по начин, на който биха могли да завидят много професионални изпълнители. Песента е изсвирена и изпята от възпитаници на гимназията, записана в тяхното звукозаписно студио и с нея участват в конкурса на Асоциацията на Кеймбридж училищата и към момента, разбираемо, го оглавяват.
В STEM центъра „Нови технологии в обучението“ в училището са разположени различни зони за виртуална реалност и роботика, електромобили, зелена енергия, компютърна графика и много други. В него ученето ще се съчетава с работа по проекти, свързани с реалния живот, като се насърчават творчеството и иновациите. Учителите ще могат да прилагат различни подходи на преподаване с видеоуроци, уеббазирани платформи, интерактивна дъска и т.н.
За изграждането на Центъра са отпуснати 300 000 лева по програма на МОН, а училището е инвестирало допълнително 43 000 лева.
От 4 години Професионалната гимназия в Своге е иновативно училище, в което силно са застъпени новите технологии, а също и обучението на ученици от ученици. Материалната му база няма аналог в страната и интересът към него е голям за деца от цялата страна.
„При нас 60% от учениците са пътуващи от региона, 22-ма са от София, има желаещи и от по-отдалечени населени места, но засега нямаме възможност да ги приемаме – казва директорът Станчо Атанасов. – От 6 години имаме одобрен проект за създаването на общежитие по ОП „Региони в растеж“, но все нещо се случва – първо имаше обжалващи фирми, после един от избраните изпълнители се отказа. А междувременно цените на строителните материали непрекъснато се вдигат и вече не знаем дали изобщо ще може да се реализира този проект. А той е много важен за нас, защото предвижда саниране, изграждане на зала и пансион, в който ще могат да се настанят до 35 деца.“
През тази година в училището има около 500 ученици, за чието обучение се грижат 40 учители, от които 15 са мъжете. „За професионална гимназия е доста важно да има мъже учители, още повече че при нас те участват със собствен труд в облагородяването и подобряването на материалната база на училището“, уточнява директорът на „Велизар Пеев“. Учителите помагат за ремонта и поддръжката на всички кабинети, за да бъде училището модерно и уютно. Дори таваните се използват с образователна цел в някои от кабинетите, като тези по литература, история и география например, където са разположени известни писатели, исторически личности и географски карти.
През учебната 2021/2022 г. Професионалната гимназия ще обяви прием за 4 паралелки с 6 специалности, за да може да покрие в по-голяма степен желанието на децата и на бизнеса. През различните години в училището се предлагат общо 10 различни специалности – „Системно програмиране“, „Икономика и мениджмънт“, „Компютърна графика“, „Компютърна техника и технологии“, „Машини и системи с ЦПУ“, „Кетъринг“, „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“, „Електрически превозни средства“, „Производство на сладкарски изделия“ и „Електрически машини и апарати“. За всички тях гимназията разполага с необходимата база за практическо обучение, но си партнира и с местния бизнес, като шоколадовата фабрика в Своге „Монделийз“, чиито управители са бивши зам.-директори на ПГ „Велизар Пеев“ и сега осигуряват производството на 70% от шоколадите „Милка“ за Европа, както и Националната браншова организация за електрическа мобилност ИКЕМ и др.
За учениците, които изучават устройството, ремонта и поддръжката на електромобилите, електрическите мотоциклети и велосипеди, е осигурена модерна база за диагнос-
тицирането им, както и зарядни станции и устройства, захранвани с батерии. Те се обучават да ремонтират електродвигател, който е много по-малък от обикновените и може да се вдигне с две ръце.
Качеството на образованието в областта на кулинарията и сладкарството отдавна се знае и затова
ПГ „Велизар Пеев“ редовно се грижи за кетъринга по време на правителствени, парламентарни, президентски и други събития, включително и с международно присъствие. Възпитаниците на гимназията редовно правят кетъринга за събитията на МОН, но също така и за гости от Европейската комисия и Европейския парламент, а също и за голяма част от мероприятията по време на Европредседателството на България през 2018-а.
Ръководителят на STEM центъра Кирил Филипов направи пред министър Вълчев редица демонстрации на нови придобивки и технологии. Сред най-големите гордости на гимназията са създадените от учениците стъклен сензорен дисплей и дигитална маса, които работят на един и същи принцип. Представляват сензорни екрани, изработени от темперирано стъкло, върху което е залепено специално фолио. Посредством контролер върху тях се изобразяват триизмерни обекти на екрана чрез проектор, а на дигиталната маса – чрез компютър. Могат да се използват както за обучение в час по всеки предмет, така и за изображения в пространството на интерактивни апликации, програмирани с „Пейтън“ с вграден изкуствен интелект. За разлика от всички останали дисплеи този сензорен екран е с 10 точки на активно докосване, а не само с една и върху него може да се работи с всички пръсти на ръцете, да се отварят нови апликации, да се връща, обръща, да се увеличава или намалява изображението и т.н.
Министър Вълчев видя и как работи интерактивният под, който се състои от микрокомпютър, проектор и специална инфрачервена камера, която следи движението на хората. Когато го регистрира, изпраща информация за него на апликацията. Различните апликации се програмират от ученици на гимназията. Демонстрирана бе такава с камъни, вода и плуващи разноцветни риби, която при регистриране на движение предизвиква отблясъци във водата, а рибите се отдалечават. Когато човекът се отдалечи от устройството, се връща първоначалният вид на апликацията. Демонстрирана бе и апликация, подходяща за предлагане на брак. Представлява пръстен с диамант, покрит с розови листенца, които постепенно се разпръскват от движението на човека, докато се разкрие изображението на пръстена.
В STEM центъра има и обособена зона на зелената енергия, в която се работи по проект за улични лампи със соларни панели, от които хората ще могат да зареждат мобилните си телефони. Работи се и върху събирането на произведената енергия. Центърът разполага с роботи и програми, базирани на изкуствен интелект, които работят с гласови команди и запазват снимка и записи на гласа и разговорите, които сте водили с него. Засега това става само на английски език, но в гимназията работят за кирилизирането, за да могат да го ползват всички българи.
Училището разполага и с 3D принтери, широкоформатен принтер за плоскости, както и такива за печатане върху различни материали – метал, дърво, текстил, керамика, стъкло, а също и с различни преси, ситопечат и много други. Тук са изработени подаръците за много високопоставени гости, като руския президент Владимир Путин, американския президент Бил Клинтън и папа Бенедикт XVI. Последно тук са направени медалите за Световното първенство по баскетбол.
Гимназията разполага и с машини за ковано желязо, с които изработва безвъзмездно за храмове икони, полилеи, врати, огради, порти, месингови пана и други неща, от които имат нужда. Дарения са правени за манастирите в Атон, за Рилския манастир, за „Седемте престола“, за черквата „Свети Георги“ в Свидня, която се намира на 4 км от училището, за Черепишкия манастир и други.

 

Кирил Филипов, ръководител на STEM центъра в ПГ „Велизар Пеев“ – Своге:

Кирил Филипов има завършена докторантура по софтуерни технологии в Пловдивския университет, а в момента учи роботика и изкуствен интелект в Бургаския свободен университет. Това ще бъде втората му магистратура след тази по информационни технологии. Бакалавър е по икономика, изучавал е и медицина.
Заедно с учениците започнахме да изграждаме модул, свързан с изкуствения интелект, мрежи и данни, споделяне и дълбоки познания. Той ще се състои от програмиране с „Пейтън“ на няколко апликации, които ще могат да се използват на различни устройства, включително и на мобилен телефон. Едната от тях ще може да разпознава по гласа на човека дали е болен от COVID и трябва да се самоизолира, или да му каже, че просто е настинал или е с обикновен грип. Това ще става, като се използва база данни, натрупана от милиони аудиозаписи с гласовете на различни пациенти по цял свят.
Работим и върху разработването на образна диагностика на препарати за превенция в борбата с рака. Ако тази болест се диагностицира по-рано и има профилактика за нея в начален стадий, много хора ще могат да бъдат спасени.
Третото, върху което работим, е превенцията на инфаркта. Сега изучаваме разработката на „Бионтех“ и „Пфайзер“, която е базирана на вкарването на изкуствени агенти в кръвта, които разпознават две години предварително кога човек може да получи инфаркт, така че да могат да се вземат необходимите мерки това да не се случи – например да спре да пуши, да ограничи вредните храни, да се движи повече или пък, ако е нужно, да започне лекарствена терапия.
Идеята е да се залага на превенцията и предварителното предсказване, и когато бъде създаден този специализиран продукт, той да бъде достояние на всички болници, санаториуми, рехабилитационни центрове, старчески домове и т.н.

Your Image Description

Свързани статии:

Виртуална реалност и практически умения Училище край морето Злато и бронз по информатика От „знам“ към „разбирам“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Училище

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Виртуална реалност и практически умения

Следваща статия

Русенски деца засадиха над 80 дръвчета

Следваща статия
Русенски деца засадиха над 80 дръвчета

Русенски деца засадиха над 80 дръвчета

Всички върхове са постижими

Всички върхове са постижими

По пътя  на промяната

По пътя на промяната

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"