Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2021 Брой 19, 2021

От майсторския клас „Терапия с частици“ до…

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
12-05-2021
в Брой 19, 2021
A A

По повод 140-годишнината вече втори месец в Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в Дупница тече математическото състезание „Забавна математика“. В него всяка седмица на сайта на училището се публикуват занимателни задачи по математика. Всички ученици имат възможност да се включат и до края на седмицата да представят своите решения. На 15 май се обявява класирането. Този по-различен формат на състезание допада на учениците и им харесва.

Възпитаници на гимназията активно участват в състезания по природни науки

Тази година честваме 140-годишен юбилей на нашето училище. В него гимназиалното обучение започва още през 1881 г. – разказва Геновева Ризова, директор на Профилираната гимназия „Христо Ботев“ в Дупница. – През учебната 1879/1880 г. с привременен указ на княз Дондуков към трикласното училище се открива и четвърти клас, като името на училището е „Дупнишко четирикласно правителствено училище“. Това определя нашето училище като първото гимназиално в Югозападна България. През учебната 1880/1881 г. започва гимназиалното обучение в четвърти клас. Поради тази причина 28 май 1881 г. се приема за рождена дата на гимназията. От 1944 г. наш патрон е Христо Ботев и оттогава до днес на 2 юни се отбелязва патронният празник. През всички тези години сме били водещо училище в Дупнишка околия и след това в региона. Сега сме в първата тройка в област Кюстендил по резултати на учениците. Това ни е основната цел – да даваме качествена подготовка на децата, за да могат успешно да се реализират по-нататък.“
В гимназията се обучават 619 ученици в 24 паралелки. В училището преподават 43-ма високо квалифицирани педагогически специалисти. Основните профили са „Математически“, „Природни науки“, „Хуманитарни науки“, „Предприемачески“, „Софтуерни и хардуерни науки“, „Обществени науки“. Профилирането на паралелките е започнало още през учебната 1987/1988 година, когато за първи път се въвеждат природо-математически и хуманитарен профил и паралелка с разширено изучаване на биология.
В града в другите средни училища не се предлага обучение в тези профили и понеже те са много разнообразни, покриват предпочитанията на родители и ученици не само в Дупница, но и в съседни общини. Профилите, които се предлагат, са търсени и още на първо класиране паралелките се запълват.
Високото ниво на подготовка дава и добри резултати. Наскоро възпитаници на училището участват за втора поредна година в Националния кръг на Европейската олимпиада по статистика, който се организира от НСИ.
И двата отбора на гимназията се представят достойно. С постигнатите резултати учениците могат да кандидатстват без приемен изпит във Варненския икономически университет, специалност „Статистика“.
Друго постижение, което радва всички, е, че за първа година ученици от училището участват в националното състезание по финансова грамотност, организирано от МОН. Те завоюват първите две места в шеста състезателна група, XI клас, което е голям успех. На първо място е Георги Симеонов, на второ място са учениците Йордан Владимиров и Мирела Димитрова.
По повод 140-годишнината вече втори месец тече математическото състезание „Забавна математика“. В него всяка седмица на сайта на училището се публикуват занимателни задачи по математика. Всички ученици имат възможност да се включат и до края на седмицата да представят своите решения. На 15 май обявяваме класирането. Този по-различен формат на състезание допада на учениците и им харесва.
Много голям успех през тази учебна година е и първото място и златен медал на Марио Стоилков от XIIА клас от състезанието по математика, организирано от Великотърновския университет.
В областта на хуманитарните науки в училището се организират различни прояви по български език и литература, по философия, по история и цивилизации. По повод годишнината в края на април се провежда състезание по история за патрона –„Христо Ботев – живот и дело“. Участници в него са ученици от X клас. Състезанието се провежда в три кръга. В първи кръг учениците решават в реално време онлайн тест за живота и делото на поета революционер, втори кръг е за разпознаване на паметници, свързани с Ботев, в трети кръг се подрежда с изображение на Ботев. Надпреварата е доста оспорвана – два от отборите се класират с еднакъв брой точки.
Друга инициатива по повод юбилея е с ученици от IX клас. Те представят свои разработки за автори, които изучават – Паисий Хилендарски, Петко Славейков, Христо Ботев.
„Материалите, които учениците изготвят, като видеа, презентации и есета, се публикуват в сайта и фейсбук страницата на училището ежеседмично. Те са много интересни и представят виждането на младите защо трябва да останат в България и по какъв начин ще се промени всичко в нашата страна, но с тяхното участие, както и на младите, които учат извън пределите на България – подчертава директорката. – За първи път имаме ученик и на националната олимпиада по гражданско образование.
Много активно наши ученици участват и в олимпиадите по природни науки. Основната цел на учителите, които ги подготвят, е да развият практическата насоченост на обучението. Провеждат се изнесени уроци, свързани с други учебни предмети. Това показва, че осъществяването на между-
предметните връзки, работата по проекти е в основата за едно по-качествено образование.“
Ученици от X клас участват в първия майсторски клас „Терапия с частици“. Събитието е организирано от IPPOG (International Particle Physics Outreach Group), Физическия факултет на СУ
„Св. Кл. Охридски“, SEEIIST и съдействието на OSOS („Отворени училища за отворено общество“) и е част от програмата на майсторските класове на IPPOG в България. Майсторският клас
„Терапия с частици“ показва нагледно значимостта на фундаменталните изследвания за приложения в медицината и полезността им за обществото.
През 2019 г. група ученици и учители от гимназията посещават централата на ЦЕРН в Женева. Основната цел на пътуването е да бъде провокиран интересът на децата към природните науки при срещата им отблизо с голямата наука. Пандемията осуетява планираните посещения през 2020 и 2021 година.
На 2 юни в гимназията ще бъде открита експериментална зона по природни науки, в която ще се провеждат практическите занимания по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда и физика и астрономия. Средствата за изграждането на зоната са осигурени по Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“. В тази модерна зона учениците ще имат възможност под ръководството на своите учители да прилагат знанията си на практика. По този начин ще развиват своите компетентности, придобити в часовете по физика и астрономия, химия, биология и здравно образование. Закупени са много учебни материали и пособия, различни уреди, демонстрационна маса за опити, мултимедии и лаптопи. Всеки ученик ще има работно място.
Профил „Предприемачески“ е продължение на утвърдените през 1996 г. икономически паралелки с предпрофесионална подготовка – „Икономика и мениджмънт“ и „Банково дело“. През всичките тези години учениците от този профил осъществяват обучението си по учебни планове, съгласувани и разработени с помощта на „Джуниър Ачийвмънт“ – България. Всяка година възпитаници на гимназията се включват в много инициативи на организацията. Учениците Алекс Христов, Владислав Георгиев, Денис Сусанин и Юмер Юмеров, от XIГ клас с помощта на техния учител по икономически дисциплини Димитър Кърнолски участват в националното състезание „Учебна компания – изгряващи звезди“, организирано от „Джуниър Ачийвмънт“ – България. Учебната компания Bionic Givers се класира за финалите на състезание, като печели първото място от групата на второто жури. В проявата участват 47 отбора. Компанията на ПГ „Христо Ботев“ за пръв път достига на толкова високо ниво в надпреварата. Следващата стъпка е национално състезание, на което сили ще премерят общо 12 отбора. Компанията Bionic Givers е резултат на личната ангажираност на учениците и израз на отговорното им отношение към проблемите, свързани с опазване на околната среда. Главната им цел е да съхранят биоразнообразието. Разработили са три биопродукта с цел да се намали използването на пестициди в земеделието, както и да се намери решение на проблема с вароатозата при пчелите.
Кулминация на честванията по случай 140-годишнината ще бъде официалното тържество на 2 юни, което ще се състои в двора на гимназията предвид противоепидемичните мерки.
В момента тече конкурс за рисунка „Моето училище на 140 години“. Отличените творби ще бъдат принтирани на винили, с които ще се украси дворът.
„Постигнатите резултати и успехите през годините са плод на качествен и ефективен образователен процес, който е факт благодарение на високия професионализъм на моите сегашни и бивши колеги и на тяхната всеотдайност към учениците, за което искрено им благодаря – подчертава директорката Геновева Ризова. – Това е причината вече 140 години нашето училище да крачи уверено и гордо по пътя на знанието и успеха. Искам да благодаря и на учениците и техните родители за доверието в нас, за това, че избраха Профилираната гимназия „Христо Ботев“ – Дупница.“

Your Image Description

Свързани статии:

Учи днес, за да успееш утре Европейската университетска асоциация на 20 годинш Когато всеки ден е различен За дългия път от копринената буба до природните науки

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Юбилей

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Бутиково училище с артистичен дух

Следваща статия

Учи днес, за да успееш утре

Следваща статия
Учи днес, за да успееш утре

Учи днес, за да успееш утре

В ход е дигиталното обучение

Над 81% са необходими за отличен

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

България се ваксинира

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"