Разработва се платформа за Европейското научноизследователско пространство, където държавите да споделят своите добри практики
Бъдещето на Европейското научноизследователско пространство, Пакта за научни изследвания и иновации в Европа и глобалния подход в сферата на науката и иновациите дискутираха министрите на науката на държавите членки на ЕС в рамките на Съвета по конкурентоспособност, който се проведе в Любляна, Словения.
„Обединихме се върху водещата роля на новото Европейско научноизследователско пространство (ЕНИП) за укрепване на високите постижения и конкурентоспособността, за насърчаване на талантите и предоставяне на конкретни решения за гражданите. Международното сътрудничество в областта на научните изследвания и иновациите е ключово за осигуряване на лидерството на Европа в областта на науката“, коментира българският еврокомисар Мария Габриел.
Тя припомни, че преди дни е приета новата инициатива „Пакт за научни изследвания и иновации в Европа“ в резултат на съвместната работа с Форума за преход към ЕНИП, чрез който са събрани идеи и предложения от научни изследователи, новатори и граждани. С нея ще се подпомогне дефинирането на националните политики в областта на научните изследвания, както и приоритетните области за инвестиции и реформи.
„Разработваме специална платформа за ЕНИП, където държавите ще могат да споделят своите най-добри практики за реформи и инвестиции. Следващият етап е заедно с държавите членки и научноизследователската общност да се изготви политическата програма на ЕНИП за определяне на приоритетни действия и по-добра координация – подчерта Мария Габриел. – Сред тях са свобода на научните изследвания, стимулиране развитието на нашите икономики, равенството между жените и мъжете, свободен достъп до научни публикации, по-добри перспективи за кариера на изследователите.“
Подкрепата за жените иноватори и научни изследователи и привличането на повече момичета в областите на науката и технологиите (STEM) ще допринесат за изграждането на Европейското научноизследователско пространство и равенството между жените и мъжете в сферата на науката. В Европа 41% от учените и инженерите са жени. В същото време, жените съставляват едва 33% от изследователите и 22% от ръководителите на висши учебни заведения. Чрез ЕНИП ще се акцентира върху жените в науката, защото само 24% от тях са на топ позиции в университетите. Новост в Програма „Хоризонт Европа“ е представянето на план за равенство между жените и мъжете като един от критериите за проектите, селекционирани по Програмата.
Българският еврокомисар добави, че стремежът на Пакта за научни изследвания и иновации в Европа е да се подпомогнат държавите членки и при дефинирането на националните политики в областта на науката и иновациите: „Поставяме ясен акцент върху споделянето на добри практики и улесняването на сътрудничеството между държавите и с научноизследователската общност за по-добро координиране на целите в областта на научните изследвания и иновациите. Ще приложим опростен процес на координация и мониторинг на политиките на равнището на ЕС и на държавите членки чрез платформа на ЕНИП.“
Пактът за научни изследвания и иновации е първият етап към изграждане на ефективно Европейско научноизследователско пространство.
С ключовата инициатива за глобалния подход към научните изследвания и иновациите пък стремежът е Европа да стане водеща в международните партньорства за научни изследвания и в предоставянето на новаторски решения в подкрепа на екологичния и
цифровия преход на икономиките и обществата по целия свят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg