Разпространението на COVID вмъкна във всекидневието много медицински термини
Милена МИНЧЕВА
Всеки сам си преценя“ е българската реплика на годината, казва доц. Надежда Сталянова от катедра „Българска филология“ към Факултета по славянски филологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тя обаче прави уточнението, че това заключение е на база на нейни лични впечатления като лингвист.
„Не е ясно конкретно кой е авторът на тази реплика. Много ваши колеги посочват министър от служебния кабинет, но според мен тя се роди в социалните мрежи и започна да води свой собствен живот. За съжаление, човекът, който е я измислил, не се самоиронизира. Тази реплика възникна като съзнателна противопоставяща се позиция на научния прогрес по отношение на ваксинациите. И иска да каже, че всеки има право да взима решения относно своя собствен живот и своето здраве, и живота и поведението на себе си и на своите близки“, категорична е доц. Сталянова.
По думите ѝ грешната граматична форма на репликата „Всеки сам си преценя“ е несъзнателна. „Но се хареса на хората, защото се наблюдава една тенденция в социалните мрежи – по-образованите да се присмиват на допускащите грешки. И да ги изкарват некомпетентни. Вторичната функция на репликата беше ирония на това, че човекът, който я е измислил, е толкова некомпетентен, че не съзнава каква вреда може да нанесе на себе си и на близките си“, казва доц. Сталянова.
Според нея тази реплика е започнала да води свой собствен живот и да се отнася към различни ситуации от битието на съвременния човек. И припомня, че по време на пандемията са се родили много нови думи като „локдаун“ и „хоумофис“. Били са активирани и познати от миналото думи от пасивния ни речник като „карантина“ и „пандемия“. Българска дума, която е добила популярност, например е „самоизолация“. По време на ковид ситуацията в нашето ежедневие са навлезли и доста медицински термини като „вирус“, „пандемия“, „рнк ваксина“, „векторна ваксина“.
Доц. Сталянова е категорична – онлайн общуването и онлайн преподаването не са пов-
лияли добре на обучаващите се и на самите преподаватели.
„Всички сме жертви на онлайн обучението. Лишаването на децата да учат на живо, да се социализират, да се виждат и да общуват – има студенти, които не са се виждали от началото на обучението си, – е пагубно. Така не ги подготвяме за истинския живот. Аз самата трета академична година нямам представа на кого преподавам, а това направо е трагично. Мъчно ми е за моите студенти, защото те са лишени от едно от най-важните неща – академизмът не се състои в четене на определени книги и после изпитване върху тяхното съдържание. Общуването извън часовете създава най-важните контакти. Студентите не се познават и дори някои от тях затова не са празнували 8 декември заедно“, казва доц. Надежда Сталянова. Самата тя е убедена, че трябва да се учи присъствено.
И уточнява, че скоро заминава да чете лекции на живо в Чехия.
Преподавателят в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се надява реплика на новата 2022 година да бъде „Край на пандемията“, а това означава нещата да се нормализират.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg