Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 40, 5 - 11.10.2023

Вземи книга, намери приятел

Детският център и филиал „Студентски“ на Столичната библиотека намират общ език с малчуганите и младите хора

Петя Николова от Петя Николова
04-10-2023
в Брой 40, 5 - 11.10.2023
A A

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ разпространи анонимна анкета сред ученици от V до XII клас „Читателски практики сред българските ученици“. С общо 37 въпроса анкетата, подкрепена от МОН, си поставя за цел да разбере какви са читателските навици на децата, включително къде и колко четат, колко книги имат у дома, на какъв носител предпочитат книгите, в какъв жанр и какво от литературата в училище им харесва. Част от въпросите засягат и онези деца, които не четат, както и дали на някого му се случва да обсъжда със свои връстници, роднини и приятели книги или изучавани произведения. На въпроса „Как си набавяш книгите, които искаш да прочетеш?“, където е възможен повече от един отговор, опцията да се наемат книги от библиотеката е поставена на пето място от възможни 7. Другите варианти са – използване на безплатни сайтове в интернет, покупки от сайтове в интернет, заемане от приятели, от роднини, купуване директно от книжарницата или наличност у дома.

 

Библиотеките отдавна не са само места за наемане на книги. Те са място за споделени преживявания
и културен обмен

Предназначена за българските ученици не само у нас, но и по света, анкетата ще открои разликите, ако съществуват такива, между читателските практики на децата в България и живеещите в чужбина. Със сигурност обаче съвременната среда предоставя на подрастващите много повече възможности за достъп до четива от всякакво естество.
И ако да поръчат книга в интернет, ще им отнеме само няколко клика, то посещението в библиотеката е нещо различно. Библиотеките отдавна не са само места за наемане на книги. Те са място за споделени преживявания и културен обмен. А как го постигат и дали децата наистина четат? „Аз-буки“ посети Детския отдел и филиал „Студентски“ на Столична библиотека.

Детският център се намира на площад „Петко Р. Славейков“ в София до портала на Столичната библиотека. Със собствен вход, изписани върху стълбите послания и зали, които приютяват. Във всяка от тях има много книги, но и цветове, цитати от Хемингуей и Гьоте. Детският отдел е най-големият в България, а според директора на Столичната библиотека Юлия Цинзова София заслужава още повече. Посещаван от над 10 хиляди деца, Центърът посрещна 15 септември разширен и реновиран.
С Борислава Борисова – ръководител на Детския отдел, преминаваме от залата „за най-важните хора на света“, през залата с учебна литература, тази за тийнейджъри и артателието. Разходката предизвиква въодушевление. От една страна, Боби разказва увлекателно, защото обича професията си на библиотекар и я практикува с удоволствие. Но от друга – във всяко помещение книгите са класифицирани и подредени така, че да бъдат достъпни, а атмосферата е предразполагаща. Можеш да се отпуснеш в пуфа, да седнеш на масичка или да се разходиш и да избереш най-подходящото за твоя момент четиво.

„Децата четат – казва Борислава. – И малките, и по-големите, и тийнейджърите. Идват с родителите си, идват и сами. Редовно обявяваме „Читател на годината“. Имаме момчета, които взимат по няколко пъти една и съща книга, защото много им харесва. Някои деца просто обичат самия процес на четене. По принцип картите ни са до 14-годишна възраст, но идват и по-големи читатели, никого не връщаме – разказва тя. И добавя с усмивка: – Дори имахме желаещи да направят карти на домашните си любимци.“
Една читателска карта струва 5 лева и единственото, на което екипът на Детския отдел държи, е да се спазват правилата. На въпроса „Коя книга бихте препоръчали на 7-годишно дете за лятото например?“ Борислава посочва адаптираната за деца над 7 години поредица „Шерлок Холмс“ по Артър Конан Дойл. „Дори и на мен ми харесва – казва тя и протяга ръка към противоположния рафт, откъдето изважда богато илюстрираната „Шаро Холмс“: – А това е предложението ни за още по-малките любители на криминалета“.
Разбира се, книгите са много и разнообразни. Съвременните български автори, сред които Милен Хальов с „Кало Змея“ и Катя Антонова с „Феята от захарницата“ предизвикват голяма радост сред децата. Почитатели имат и британската авторка Луи Стоуел с поредицата „Локи“, както и комедиантът писател Дейвид Уолямс, често сравняван с Роалд Дал, и неговите забавно мъдри книги, най-известна от които е „Бабата бандит“. В Детската библиотека откриваме научна литература, фантастика, готварски книжки, към които децата също проявяват интерес, философски и книги на друг език. „Напос­ледък – споделя Борислава – учениците търсят книги на английски, на немски, защото изучават чужди езици и така се подпомагат. Ние им предоставяме обособена зона с чуждоезична литература за деца“.

И докато в помещението „за най-важните хора на света“, което носи името на Леда Милева, дори най-малкият човек придобива голямо значение, в реновираната зала за тийнейджъри понякога идват и студенти по педагогика. Библиотеката разполага и с дигитална тийнлаборатория, с VR зала, както и с артателие, което се превръща и в комикс студио. Това е мястото на художника Христо Кърджилов. От 2017 г. той води артателиетата, като обучава по-малките по рисуване и предава на по-големите любовта си към комиксите, позната ни още от времето на сп. „Дъга“. Броеве на любимото в миналото списание, за което тогава Кърджилов твори, могат да се открият и сега в един от стенните контейнери на Детския център.
Екипът на Столичната библиотека, която през октомври празнува 95 години, ежегодно разширява дейността си. С нова зона за четене, дискусии и коуъркинг вече разполага и филиалът в район „Студентски“. Утвърдил се като културно-информационно средище за живеещите в района, за последните няколко години филиалът увеличава близо три пъти читателите и посещенията. Раздадената литература от 8000 тома през 2021 г. вече е 20 676 тома.

„Нашият филиал е единствен представител на общодостъпна и публична библиотека в Студентския град – разказва Здравка Шейретова, началник на сектор „Филиали“ на Столичната библиотека и ръководител на филиал „Студентски“. – Обслужваме и квартали, отдалечени от нас, като „Лозенец“, „Слатина“, „Дружба“, „Панчарево“, Драгалевци и много други. Гордеем се, че успяваме чрез усилена работа и резервации на книги да не допускаме откази.

В сътрудничество с район „Студентски“, Минно-геоложкия университет, Професионалната гимназия по телекомуникации, както и с творческото студио „Дарита“, с частни и общински детски градини и училища организираме много и различни събития. Водеща на нашето артателие е Ваня Вълкова – педагог, график и дизайнер. За децата от 4 до 12 години правим три пъти седмично безплатни уъркшопове, а артработилницата на Ваня е свързана с различни пространствени занимания, като дизайн на обекти в парковите пространства, зелените площи, сградите или с изработването на артистични картички за празници.“

Освен че предлагат богата програма от събития, Детският център на площад „Славейков“ в София, филиалът в Студентския град, както и другите поделения на Столичната библиотека, работят с училищата и по проект „Библиотеката като образователна среда“. Чрез организираните посещения учебният час става полезен, но и по-приятен за учениците. А онези, които никога не са посещавали библиотеката или са били предубедени, откриват, че са желани и очаквани.

„Нашата цел е да прив­лечем млади читатели, предимно студенти и ученици – споделя Здравка Шейретова. – Предлагаме и онлайн резервации. През последните години те се увеличиха. Много от студентите обаче заявиха необходимостта си от индивидуално място за четене и за дискусии. Освен това живеещите в Студентски град поискаха повече пространство, за да посещават по-спокойно презентациите на книги, които правим, на събития, свързани с дати и годишнини, и откриване на изложби. Заради това помещението, което преди няколко години ректорът на МГУ безвъзмездно предостави на Филиала, благодарение на усилията на нашия директор Юлия Цинзова, вече се ремонтира и обзаведе. Така освен повече място за книги, за четене и дискусии предлагаме на младите хора и коуъркинг зона.“
Усилията на Столичната библиотека да привлече интереса към себе си, станаха видими и с популярната кампания „Зелени библиотеки“. В осъщественото тази година девето издание са раздадени още безплатни читателски карти и са привлечени нови любители на книгите. От своя страна, буккросингът „Вземи, прочети, върни“ се радва на все по-активно участие от страна на софиянци. Всеки посетител на Детския център на площад „Славейков“ вече може да види и обособеното място за книги от дарители. Те се увеличават, а достъпът до тях е напълно свободен.

„Безплатни са и всички занимания, които организираме за децата – добавя ръководителя на Детския център Борислава Борисова. – Стараем се да ангажираме вниманието им с разнообразни занимания и да им предоставим приятни изживявания. С прожекция на филми чествахме 107 години от рождението на Роалд Дал, един от любимите автори на децата. А на 14 септември се получи съвсем спонтанен „четатон“. Получихме нови книжки и спонтанно започнахме да четем на присъстващите деца и родители прекрасните текстове на Евгения Войнова. И трите заглавия на нейните книги – „Давид“, „Сто жаби“ и ,„Мечта“, са от категорията #БиблиотекарятПрепоръчва. Беше непринудено и емоционално, а слушателите – малки и големи, реагираха различно: едни слушаха в захлас, потопени в историите, а други искаха да споделят. Защото споделянето при нас е много важна част, а общуването създава нови приятелства.“

Your Image Description

Свързани статии:

Нобелова седмица Разширяват 7. СУ в Благоевград Културен чек за русенските зрелостници 580 млн. лв. за три нови програми

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Извън часовете

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Сговорна дружина училище вдига

Следваща статия

Бъдещето е в термоядрения синтез

Следваща статия
Бъдещето е в термоядрения синтез

Бъдещето е в термоядрения синтез

Проф. д.ф.н. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет „Св. Кли мент Охридски“: Във всеки четвърти консорциум, одобрен от Европа,  има български университет

Софийският университет отбелязва 135 години

Над 17 000 студенти в ПУ

Над 17 000 студенти в ПУ

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"