Зина СОКОЛОВА
Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев“ – Сандански, е една от 28-те професионални гимназии, одобрени от Министерството на образованието и науката да получат статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Нещо повече – гимназията е класирана на първо място с най-висока комплексна оценка от всичките професионални училища в България. На какво се дължи това голямо признание? С този въпрос се обръщаме към директора Емил Терзийски.
„Ние сме училище с доста широк профил от професии и именно затова оцеляхме на „пазара“ за ученици, ако мога така да се изразя – казва той. – Буквално преди дни се навършиха 30 години, откакто съм директор. И още през далечната 1993 г. си поставих за цел да водя такава политика в училището, което беше най-слабото в региона, че да мога да го вдигна на крака и да вървим напред – да имаме ученици, да сме конкурентоспособни. Започнах да водя иновативна политика, съобразена със специфичните особености на региона, с нуждата от кадри, които се търсеха.
Така постепенно променихме облика на училището. И независимо че сме земеделска професионална гимназия (ние сме единственото училище в България, което се нарича така!), в резултат на тази политика с годините започнахме да правим прием по някои нови професии.“
В момента учениците тук се обучават по професии в доста професионални направления. Освен земеделските, които са традиционни и много важни, се води обучение и по професии в направление икономика – електронна търговия и икономическа информатика.
В направление туризъм има обучение по професия „Организатор на туристическа агентска дейност“ по специалност „Организация на туризма и свободното време“. Друга професия е „Техник-технолог по качеството на храни и напитки“. От няколко години се предлага обучение по професиите „Спедитор-логистик“ и „Изпълнител на термални процедури“. Кадрите от специалността „Извършване на процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“ са много търсени не само в община Сандански, но и на много други места.
„Успяхме да направим страхотна база за провеждане на практика – изградихме възстановителен спа-център в гимназията, който превъзхожда много от тези в хотелите“, подчертава директорът.
Професионалните направления в гимназията гарантират кадрите, необходими за общината. Това не само помага на училището да оцелее, но и да привлече повече ученици. Сега тук учат 747 ученици в 30 паралелки. Когато Емил Терзийски заема длъжността директор, паралелките са 18.
Гимназията е единственото професионално училище в област Благоевград, което години наред след влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование обявява прием за интензивно изучаване на английски език в паралелките за две от професиите и го изпълнява.
Още на първо класиране се попълват и 6-те паралелки с 6 професии.
През последните 7 – 8 години гимназията е на първо място по прием в област Благоевград, заедно с Математическата и Езиковата гимназия. Това помага за привличането на много добри ученици за паралелките по туризъм, икономика. Учениците идват с много добър успех и го защитават през годините. Тази година ПГ „Кл. Тимирязев“ е на първо място от професионалните училища в област Благоевград на матурите по български език и литература и на 13-о място в България от всички професионални училища. При кандидатстването за получаване на статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение се гледат резултатите от ДЗИ по български и литература, както и от ДЗИ по професионална квалификация, където успехът на тимирязевци е над 5,20.
Гимназията е една от първите, въвела дуалната система на обучение. Преди две години се дипломира първата паралелка по тази система по професия „Готвач“. В момента в XII клас има ученици в дуална форма на обучение по професия „Лозаро-винарство“. Те провеждат практика три дни в седмицата в местните винарски изби. Всичко това допринася училището да стане едно от водещите в региона.
„Уникални сме не само с името си, а с това, че преподаваме професии, свързани с едни от най-хубавите неща в живота на човек – казва директорът. – Като започнем от житото и хляба, цветята и виното – имаме цветарство, лозаро-винарство. Имаме финанси, транспорт, коли. Това са неща, които се харесват на хората.“
Директорът и неговият екип постоянно инвестират в модернизиране на базата, използвайки възможностите на националните програми. По НП „Изграждане на STEM центрове“ е направен модерен център. Едната лаборатория в него е по анатомия и физиология на човека. В нея има стереоскопични дисплеи, които дават възможност на учениците буквално да се докоснат до всички части на човешкото тяло. И всичко, което научават, те прилагат на практика в спа-центъра.
Преди години в гимназията е изграден и център за кариерно и гражданско развитие с помощта на „Америка за България“. Учебната база по практика е обновена с модерни превозни средства. Емил Терзийски е категоричен, че освен средства за възнаграждения и допълнителни заплати трябва да се отделят средства и за инвестиране. Това се вижда и оценява и от учениците, и от родителите, и от обществеността в Сандански.
„Всичко това сме го извоювали с много труд, с много желание и хъс за работа – подчертава директорът. – Да не говорим за европейските проекти. Ние сме първото училище в област Благоевград, което получи акредитация за новия период 2021 – 2027 г.
Това е другата ни силна черта – работата по европейски проекти.“
В гимназията има стена на славата с портретите на учениците с висок успех. Много от външните посетители на гимназията се учудват как може в едно професионално училище да има такива силни ученици, с успех над 5,70. А има и успех 5,99 на отличник на випуска. И това не е само от оценките през годините, това са и матурите, което показва, че тези ученици са полагали много труд, за да получат такива резултати. Така се постига добра подготовка не само по специалните, но и по общообразователните предмети.
Тази учебна година гимназията е единственото професионално училище в България, което има представител на националния кръг на олимпиадата по география и икономика. Вече 10 години поред възпитаници на гимназията са водещи на Националния кръг по гражданско образование.
„Това показва, че сме сериозно професионално училище, което постига добри резултати – казва директорът. – И ни дава смелост да заявим високо, силно и ясно – Земеделската професионална гимназия успява. Преди да стана директор, бях 7 години учител тук и съм живата история на училището. В колектива няма човек с по-голям стаж от мен. За тези години не повече от 6 – 7 души са напуснали гимназията по собствено желание. Който е дошъл тук, не си тръгва. Условията на работа са чудесни. Създадох атмосфера на спокойствие. Не че няма проблеми, имаме ги всекидневно, но учителите работят спокойно. Искат ли да се развиват, искат ли да работят по проекти, да готвят деца за олимпиади и състезания – дава им се всичко. Това се оценява. И още нещо. От 91 човека екип 24 души са наши бивши възпитаници. Това е много радващо и е най-голямото удовлетворение за нас. Над 70% от нашите ученици продължават да учат във висши училища. Радва ме и фактът, че по-голямата част от 28-те училища, избрани за центрове за високи постижения, са земеделски. А обикновено хората се отнасят пренебрежително към тези училища, смятат учениците са по-слаби. Заедно с ПГ „Хенри Форд“ в София сме представители на Югозападния район. Чакаме насоки от МОН.“
Ако акцентът в работата на бъдещия център е върху селското стопанство, екипът на гимназията е наясно какво ще прави, подчертава директорът. Усилията ще бъдат насочени към лозаро-винарството, което е типично за региона. Неслучайно има две паралелки по тази професия. Ще бъде изградена модерна винарна с технологично оборудване, за да се води качествен учебен процес. На второ място, ще бъде изградена връзка между училището и висшите учебни заведения – Аграрния университет и Университета за хранителни технологии в Пловдив. И на трето – ще се даде възможност на хората в региона, които се занимават с лозаро-винарство и не са завършили тази професия, да придобият квалификация „лозаро-винар“ или „технолог“.
Директорът има и други идеи, които са в областта на туризма, който е водещ в региона. Гимназията разполага с общежитие, което е и един от критериите за кандидатстване. Идеята е да се направи база за провеждане на практика – нещо като минихотел с отделен вход. В него могат да се обучават и възрастни.
„Чака ни много работа, но вярвам, че с моя екип ще успеем – казва Емил Терзийски. – А и високата оценка ни задължава.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg