Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Ловеч откри библиотека за дидактични игри и материали. Родители, деца и специалисти ще могат да се възползват от богатия набор от дидактични ресурси и пособия. В новия отдел има над 90 разнообразни по вид игри и инструменти. Сред тях са дъски за вгнездяване, образователни карти, музикални инструменти, магнитни дъски и игри за развитие на фината моторика. Ползите от тях при работа с деца със специални образователни потребности са много големи и са се доказали във времето.
„Използването им ще бъде на принципа, по който функционират всички библиотеки. Новите пособия ще могат да се ползват както при нас, в Центъра, така и у дома. Надявам се от услугата да се възползват колкото се може повече семейства и специалисти“, разказа за в. „Аз-буки“ директорът на институцията Моника Дончева. Целта е да помогнат както на родителите да отделят още повече време вкъщи за образователни занимания с децата си, така и на учителите да използват наличните ресурси, за да разнообразяват дейностите си по време на заниманията с децата и учениците със специални образователни потребности. Част от дидактическите игри и материали са закупени със средствата от бюджета на Регионалния център, а други са дарение от сдруженията „Знание“ и „МИГ“ в Ловеч и от родители.
„Идеята за библиотека с дидактични материали имахме от няколко години. Искаше ни се да има място специално за децата и техните родители. Нещо като детски отдел към вече съществуващата ни библиотека за специализирана литература. А и всички материали, които закупихме, са от първа необходимост за всекидневната ни пряка работа с децата със специални потребности“, обяснява Дончева. Направена е по подобие на вече съществуващата „Библиотека на играчките“ в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към сдружението „Бъдеще за децата“ в Казанлък. И така дидактическата библиотека в Ловеч става първата в областта, насочена изцяло към нуждите на приобщаващото образование.
Регионалният център предлага и библиотека за специализирана литература. Книжният им фонд разполага с над 300 издания. Подробна библиотечна справка за всички налични издания може да бъде открита на сайта на институцията.
Откриването на новия отдел към библиотеката за дидактични игри е част от инициативите, свързани с отбелязването на 17-ата годишнина от създаването на Центъра. В началото на месеца по случай празника им родители и деца със специални потребности или в неравностойно положение имаха възможността напълно безплатно да се насладят на прожекцията на филма „Котки в музея“ в кино „Космос“ в града с подкрепата на режисьора и основател на киното Цветомир Матев.
Освен това заедно със сдружение „Знание“ Регионалният център в Ловеч проведе поредното екоприобщаващо забавление – нов живот за отпадъчните материали. Деца от групата „Златните ключета“ от ДГ „Радост“ в града, ученици на допълнителна подкрепа от ловешки училища и от ЦСОП „Васил Левски“ – Ловеч, претвориха ненужните отпадъци в прекрасна коледна декорация и тематични сувенири за наближаващите най-светли празници. По традиция и тази година, като всяка друга, децата и младежите от Центъра украсиха елхата на областната администрация с изработените коледни играчки, рецитираха стихове, пяха песни и танцуваха народни танци.
За Коледа във фоайето на Центъра ще се подреди изложба „Корени от миналото“ на автентични носии и стари накити от Ловешко на повече от сто години, характерни за този край. Експозицията, организирана от регионалния клон „Васил Левски“ при Национално дружество „Традиция“, ще бъде съпроводена с интересни разкази и беседа за едно отминало и славно време. Групата по народни танци „Играй с мен“ сформирана към Регионалния център, пък ще представят хората, които са научили до момента от своите ръководители Юлиян Йорданов и Ирина Анатолиева, които работят и като ресурсни учители в институцията. Във формацията има включени 11 деца и младежи на различна възраст, с различни нарушения и от различни учебни заведения.
„Взаимодействието, което се получава между тях, е естествено и пълноценно, а емоцията и вълнението от всяка репетиция – неописуеми“, казва моята събеседничка.
В Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Ловеч работят с около 230 деца от първа група в детската градина до XII клас. Педагогическият екип се състои от 26 човека – 19 ресурсни учители, четирима логопеди и трима психолози. Всички те работят с душа и сърце за каузата да приобщят към образователната система децата със специални образователни потребности. Дончева разказва, че понякога неминуемо в работата си срещат и трудности – било от страна на учители, родители или ученици. Тяхната роля в различните ситуации винаги е много деликатна, защото трябва да балансират между всички заинтересовани страни и да намерят правилното и подходящо решение. „Най-важното е, че можем да помагаме на децата. А най-голямата награда за нас е благодарността в очите на родителя“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg