Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 16, 18-24.04.2024 г.

Трагедията на XXI век са нечетящите човеци: Столичното 163. ОУ „Черноризец Храбър“ е неизменно в престижните класации на НВО

Зина Соколова от Зина Соколова
21-04-2024
в Брой 16, 18-24.04.2024 г.
A A
Работата на педагозите от 163. ОУ „Черноризец Храбър“ дава отлични резултати на НВО. Снимки – Олег Попов

През последните десетина години 163. ОУ „Черноризец Храбър“ в столичния кв. „Дружба“ е неизменно в престижните класации на националните външни оценявания. То е едно от много добрите училища в район „Искър“. Резултатите на учениците му са стабилно над средните и за София-град, и за страната. Тук учат 638 деца, като през 2022 г. и 2023 г. броят им се увеличава с по 35 – 50 деца годишно. Какво стои зад това? С този въпрос се обръщаме към директорката на училището Катя Дойнова.

„Най-важното нещо в едно училище са учителите.

Колегите работят със сърце и това се вижда по делата им – казва Катя Дойнова. – Много се стараят, общуват добре с децата. Водещо е добронамереното им отношение. Това е проекция на мисията на 163. ОУ, която е: с педагогически такт, търпеливост и индивидуален подход изграждаме мотивирани, активни, знаещи и възпитани деца.“

Катя Дойнова, директор

В училището се работи по различни национални програми на Министерството на образованието и науката. Екипът е особено горд и с това, че тази година

163. ОУ получава акредитацията по „Еразъм“.

Това е резултат от труда и усилията на целия екип и по-специално на хората, които работят по международните проекти.

Акредитациите по „Еразъм“ са от две години и училищата имат период от 4 години, в който могат да реализират дейностите, за които са одобрени. 163. ОУ „Черноризец Храбър“ е акредитирано по дейност К1 – квалификация на училищния персонал в европейски страни по определени теми. Квалифицирани ще бъдат 24 души. „Приемаме акредитацията с радост и тя е чест за цялото училище“, подчертава директорката.

Акредитацията е до 2027 г. и е в определени рамки – STEM, гражданско образование, културно многообразие, физическо възпитание.

„По-конкретно първата година фокусът ще бъде върху дисциплината, методика на обучението, участие в демократичния живот. Втората година е за цифрова трансформация и езиково разнообразие. Третата – приобщаване и многообразие с център родителите като активна страна в процеса на възпитание на учениците и подпомагаща страна в тяхното обучение. Четвъртата е посветена на екология, околна среда, борба с промените в климата и международно измерение“, разказва Катя Дойнова.

Директорката отбелязва още, че за досегашните проекти по програма „Еразъм“ се кандидатства година за година. А хубавото сега е, че екипът на 163. ОУ има план какво ще прави за 4 години напред. „Училищният екип е сърцат и активен и тези квалификации са им изключително полезни. Имаме и вътреучилищна квалификация, в която се обменят добри практики, всеки споделя какво е прочел, видял. Включително и на какви концерти или постановки е ходил. Лично насърчавам всеки да посети концерт на Софийската филхармония, която от 5 години насам е на световно ниво. Имаме и добър диалог с Училищното настоятелство и Обществения съвет, които винаги оказват сериозна подкрепа“, продължава директорката.

Всяка година в училището се организират Отворени врати за децата, които ще бъдат в I клас. Те идват с родителите си. Миналата година са

формирани 5 паралелки в I клас за първи път от 12 години насам.

Това показва, че отзивите за училището от родителите на настоящите ученици са добри и това привлича и семействата на бъдещите първолаци.

Сред основните предизвикателства в работата си като директор Катя Дойнова посочва необходимостта от бързо оперативно вземане на решения с недостатъчно финанси. Другото е динамиката на взаимоотношенията в колектива на училището. Понякога се случват инциденти и трябва много бързо да се реагира.

„Много пъти ми се е налагало да успокоявам деца и учители, получили паник атаки – казва тя. – Имаме психолог от 5 години. Но преди него някой трябваше да изпълнява тази роля.

Човешките отношения са в основата на всяка работа

Това е най-важното. И съм 100% сигурна, че те зависят от подредеността на системата – когато нещо е подредено и е ясно, то работи добре и отношенията са нормални.

Ние сме холистични като хора, като общество, така че всичко ни влияе и има значение. Децата и учителите идват в училище с различно настроение. Не бива да се влиза в личните пространства на никого. Повече от езика, на който общуваме, поведението на човека, показва състоянието му. Невербалният език ми говори много и ми помага. Разбирам кой от какво има потребност. А всеки човек има потребност от топлота и сърдечност. Има потребност някой да му каже – важен си, успокой се, всичко ще мине.“

Много добър е и екипът за ресурсно подпомагане, който е изключително натоварен с работа – броят на деца със специални образователни потребности се увеличава всяка година. А педагозите се справят с цената на много усилия.

Всяка година възпитаниците на 163. ОУ участват в редица олимпиади и състезания и печелят награди

В училището са въведени униформи, но не всички деца ги носят. Директорката е убедена, че когато дадеш нещо наготово и изискваш, усещаш невероятна съпротива. Но ако учениците разберат защо трябва да идват на училище с униформи, момчетата подстригани, момичетата със сплетни коси, ще бъде различно. Според нея плитката е знак за подреденост. А когато си подреден отвън, това помага и за по-добра вътрешна организация. Но родителите и децата невинаги го разбират.

„Трагедията на XXI век са нечетящите човеци, които нямат думи и образци на мисли

– споделя Катя Дойнова. – И затова слушат тези, които умеят да говорят добре и ги заливат с реклами. Когато човек няма опора отвътре, става лесна мишена за всякакви въздействия. В училище се мъчим да научим децата да спазват правилата и да имат ясен критерий за истинност – кое е вярно и кое не е вярно, но е много трудно.

Въпреки това принципът на Парето е валиден. Това е италиански социолог и икономист, който открива, че 20% от земевладелците в Италия владеят 80% от земята. И решава да провери това съотношение в други системи. Оказва се, че във всяка система, във всеки колектив, клас и т.н. винаги се самоорганизират онези 20%, които теглят напред и останалите. Дори и в най-малкото училище, което е най-зле като резултати, има такива 20%.“

Всяка година училището участва в олимпиадите, организирани от МОН. Повечето училища се ограничават с олимпиадите по български език и математика. Но от 163. ОУ „Черноризец  Храбър“ се включват и в останалите – по физика, химия, биология, география, история. Резултатите на учениците са добри, те се представят успешно и на втория кръг. А миналата година първо място в Националното състезание по английски за VII клас – за езикова и комуникативна компетентност, печели тяхна възпитаничка.

Отборът по тенис на маса участва в републиканското първенство

по тази дисциплина миналата година. Това се дължи на ентусиазма на един от учителите по физкултура, който е и треньор в тази дисциплина. В двора на училището има две маси за тенис, вътре – още 4. Друг от преподавателите по физическо е с профил борба, има и с профил ориентиране. А четвъртият е с гимнастика, като сега подготвя и мажоретен състав. „Миналата година за 24 май дефилирахме с глаголицата, сега пак ще бъде така“, казва директорката.

През първия срок на настоящата учебна година училищният звънец бил с мелодията на ръченица от Петко Стайнов. Вторият срок звучи увертюрата към операта „Момчил“ на Любомир Пипков. Директорката  е категорична, че това е изключително важно, защото

във фолклора е скрита силата на народа ни

и трябва по някакъв начин народната музика да стига до ушите на младите българи. Освен това ритъмът на ръченицата зарежда с енергия.

В училището има и смесена подготвителна  група 5- и 6-годишни, както и целодневно обучение. Училищният стол предлага топла храна, а питките на готвачката леля Стоилка, както я наричат всички, са едно от най-големите лакомства.

Сега предстои ремонт и саниране на внушителната сграда на училището. Тогава и отвън училището ще изглежда така добре, както и отвътре.

„Архитектурният план на сградата е интересен и много сполучлив, казва директорката – тя е обърната към Витоша, с широки пространства, които поемат много светлина, шум. Комфортна е, с хубав физкултурен салон и басейн. Чудесно би било басейнът да работи и да се използва в часовете по физическо, но засега този въпрос не е решен. Работата е там, че съоръжението не се стопанисва от училището, а от ученическата спортна школа към общината.“

Your Image Description

Свързани статии:

Семейството влиза в детската градина: Всяка сутрин майки и бащи четат или разказват приказки в 32. ДГ „Българче“ в столичния кв. „Люлин“ Лекарство срещу дезинформацията: В 15. СУ „Адам Мицкевич“ в София развиват умения за отсяване на информацията в интернет и рефлекс за проверка на нейната достоверност Изкуството е страст за учениците в ОУ „Петко Ю. Тодоров“ Децата имат нужда да бъдат чути

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: 163. ОУ „Черноризец Храбър“Катя ДойноваРегиониСофия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Авторитетът, който да следваме

Следваща статия

Може ли да ни увеличат заплатата със задна дата

Следваща статия
Може ли да ни увеличат заплатата със задна дата

Може ли да ни увеличат заплатата със задна дата

40 години с грижа и любов: Модерна база и интерактивни, забавни и ангажиращи уроци правят любимо СУ „Васил Левски“ в Гълъбово

Нели Кючукова, директор на СУ „Васил Левски“ – Гълъбово: Изкуственият интелект дава време за общуване с учениците

Три медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета

Три медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"