Ангажиране на научния потенциал на Българската академия на науките, на държавните висши училища, обсерваториите, музеите и планетариумите в страната към подкрепа на средното образование с оглед справянето му с ключови предизвикателства и постигането на целите на Европейското образователно пространство. Това е основният акцент в проекта за нова Национална програма „Образование с наука“, публикуван за обществено обсъждане.
Освен на конкретни дейности, насочени към работата с млади таланти по Програмата се предвижда и методическото подпомагане на учителите за използването на научни подходи в образователния процес
и за повишаване на образователните резултати на учениците, като цяло.
Програмата с индикативен бюджет е до 3,6 млн. лв. и ще се реализира до края на септември 2028 г.
Получатели на средства по Програмата могат да бъдат акредитирани висши училища, институти и други звена на БАН, както и обсерватории, музеи и планетариуми. Те следва да сформират консорциум с водещ партньор БАН, която ще бъде и координатор на Програмата.
Заложено е в дейности по Програмата да бъдат обхванати
5000 ученици, 1000 учители и 150 училища.
Националната програма „Образование с наука“ надгражда успешния опит от сътрудничеството между МОН и БАН в периода 2019 – 2023 г., когато са утвърдени редица формати за въздействие на академичните среди върху средното образование.
Програма с името „Образование с наука“ започна през 2019 г., като съвместна инициатива на МОН и БАН с цел учениците да се докоснат до научните изследвания в Академията и с помощта на ментори да направят първите си разработки.
Тя имаше няколко успешни издания, като в нейните рамки бяха проведени тематични школи и редица организирани посещения в институтите, лабораториите и музеите на БАН. Учени създадоха свободно достъпни онлайн ресурси за средното образование – уроци и експерименти по биология, физика, химия, математика, информатика, география и български език. Проведоха се и квалификационни курсове, няколко състезания и издания на Панаира на науката и иновациите (Innofair).
В новата програма се предвижда
училищните институции да бъдат подкрепяни чрез менторска помощ
и съдействие при реализацията на нови и традиционни извънкласни и извънучилищни дейности.
Освен БАН като координатор на Програмата в проекта е записано, че Софийският университет ще координира дейностите за популяризация на науката, Великотърновският университет ще координира дейностите по компютърна математика, Институтът по математика и информатика – БАН, ще координира дейностите, насочени към надарени ученици, а Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН – дейностите, извършвани в музейни пространства.
Основните дейности по Програмата са организиране на 20 летни школи за ученици с изявени научни интереси в съответствие с изследователския подход в образованието, базирани на успешния модел на Лятната изследователска школа на Ученическия институт по математика и информатика на БАН и школите по биология на Института по биология и имунология на размножаването към БАН. Предвижда се и чуждестранно участие и възможност на най-добре представилите се ученици да посетят водещи летни школи в чужбина.
Ще се изграждат и малки учебно-изследователски общности в партньорство с училищните STEM центрове и участие в събития за ученици на национално и международно ниво.
Сред дейностите по Програмата е и откриване на стажантски позиции
в научните организации и висшите училища за ученици и студенти. Стажовете ще са съобразени с учебните програми и ще предлагат работа в реална среда върху отворени научни проблеми и иновационни проекти. Заложено е на национално ниво да бъдат осъществени 50 стажа.
Предвижда се и провеждане на курсове и семинари за педагози, насочени към извънкласно, олимпиадно, изследователско и проектно базирано образование.
Заложено е и създаване на мултимедийно съдържание за целите на образователния процес и изнесена преподавателска дейност в музеи, институти, обсерватории и планетариуми.
По Програмата ще се провеждат и осигуряват технически научни конкурси
в национален и регионален мащаб, насочени към ученици и студенти. Приоритетна подкрепа ще получава развитието на състезанията по компютърна математика и конкурсите от тип научен панаир, които стимулират иновативното мислене, изследователската дейност и възпитават ключови умения и компетентности. Очаква се провеждането на 6 конкурса на национално ниво.
Ще се провеждат и подготовка и участие в международни научни форуми за ученици както с конкурсен, така и с несъстезателен характер.
Заложени са и публични лекции, демонстрации и други форми на комуникационни събития, насочени към популяризация на науката, научните изследвания и иновациите. По Програмата е предвидено още разработването и поддържането на уебсайт, портал и координирано присъствие в социалните медии.
В периода на реализиране на Програмата е заложено създаването на 15 научни и научнопопулярни публикации, на 60 дигитални образователни материала и 10 специализирани мултимедийни материала, както и 15 участия в национални и международни състезания.
Изпълнението на Програмата ще бъде наблюдавано от определена със заповед на министъра на образованието и науката комисия, в която ще участват представители на МОН, на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, на Съюза на математиците в България, на Съюз на учените в България, на Сдружението на директорите на математически и природо-математически гимназии.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg