Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 24, 13-19.06.2024 г.

С грижа и към децата, и към родителите

В ДГ „Щастливо детство“ – Пловдив, успяват да разчупят модела на образователна институция за махалата

Стела Маринова от Стела Маринова
17-06-2024
в Брой 24, 13-19.06.2024 г.
A A
Родители и деца от ДГ „Щастливо детство“ засаждат заедно 50 стръка цветя и 50 храста. Снимки – ДГ „Щастливо детство“ – Пловдив

Пловдивската Детска градина „Щастливо детство“ се намира в една от най-големите ромски махали в Източна Европа – Столипиново. Когато през 2008 г. Евгения Попиванова поема директорския пост, там се обучават само деца от ромски произход. Днес ситуацията е по-различна. В градината се обучават 170 деца, разпределени в 4 градински и 2 яслени групи. Те са от три етноса – ромски, български, турски. Децата са много над капацитета на детската градина, а големият брой малчугани се дължи на интереса към дейността и работата на екипа. През последните години на педагозите в ДГ „Щастливо детство“ се доверяват не само родители от махалата, а и такива, които преподават в университетите в Пловдив, лекари, инженери, работещи в полицията.

Екипът рекламира детската градината чрез изяви на малчуганите, организира дни на отворените врати, ежедневно разговаря с родители, работи активно по проекти, инвестира в материалната база, обновява се непрекъснато двора с нови и безопасни съоръжения, за да може да се предоставят най-добрите условия, закупените са и интерактивни дъски с тъч скрийн дисплеи. И с много работа обликът на детската градина се променя.

Евгения Попиванова, директор

„Най-важно е положително отношение към всяко дете.

Родителите знаят, че за нас всяко едно от тях е уникално, с неговите си проблеми и изисквания – обяснява директорката на ДГ „Щастливо детство“ Евгения Попиванова. – Благодарение на усърдната работа на целия екип успяхме да разчупим модела на 100% ромчета и да убедим родители, чийто майчин език е български, да ни се доверят и да оставят децата си в нашата детската градина. В същото време работим с деца с маргинализирани родители, с деца, които се отглеждат само от един родител или от баба, от дядо, защото родители им са имигрирали. Пъстра е мозайката на децата и това прави работата ни много по-интересна.“

Градината отделя специално внимание и на децата със специални образователни потребности. Във всяка група има по 4 – 5, като с тях ежедневно работят психолог, логопед и ресурсен учител, които са на щат.

„Това повишава качеството на грижа към тези деца. Те

дръпват доста в развитието си, когато са в нормален детски колектив, а не затворени вкъщи.

А останалите деца в групите се научават да контактуват с тях“, посочва директорката.

Тя не скрива, че нито тя, нито някой от колектива спазва работното си време. Всеки се ангажира, докато не се свърши работата. Родителите могат да я потърсят по всяко време, независимо дали е почивен ден или празник. Директорката държи връзка с тях, а поне веднъж в седмица влиза в гетото да търси дете или да говори с настойниците му. Попиванова споделя, че често я срещат родители, които са благодарни за това, на което са научили децата им.

Те виждат грижата за децата им и чрез високия стандарт на храненето в градината. Малчуганите консумират ананас, сьомга, агнешко, заешко, част от супите са заменени с пресни зеленчуци, включително и зимата. Въведена е и програма за отказ от видове храна, тъй като религията на някои деца не позволява консумацията на определени продукти.

„Ние уважаваме това искане, заменяме храни. Изисква се индивидуален подход и при нас има такъв към всяко дете“, казва Попиванова.

Вниманието на родителите привлича и възможността за прегледи на децата, преглед при ортопед, при зъболекар, офталмолог. Градината работи от дълги години с Катедрата по детска дентална медицина във Факултета по дентална медицина в Медицинския университет – Пловдив, и всяка седмица извеждат деца за зъболечение. Два пъти в годината идват и стоматолози да преглеждат зъбките на децата. Тези дейности са безплатни.

Нивото на учебното съдържание е на нивото на другите детски градини.

За целта учителите работят много с децата. Подготовката за първи клас започва още в яслените групи веднага след приема. Градината работи и с помагало, специално разработено за обучение на деца монолингви, в чийто екип по разработката е и Евгения Попиванова. Провеждат се допълнителни часове по проекти за допълнително овладяване на българския език, по които детската градина работи. Дейностите се подпомагат от помощник-учители и медиатор.

Българският език не се учи само в педагогическите ситуации. Всичко започва още от поемането на детето сутрин с „Добро утро“ и „Здравей“, от думичките за сапун и вода, игрите с другарчетата, дори докато правят упражнения по физическо, овладяват думички по български език.

Няма часови диапазон, в който да не се работи по-български език

и едновременно с това да не се овладяват знания и умения по останалото учебно съдържание. В помощ са и интерактивните дъски (последно поколение), от които възприемат много образователни филмчета с българска реч, както и повторенията на думички, което е комбинирано и с изображения. Имат и детска библиотека и вкъщи дават да се изучават стихчета или да се четат книги от по-големите.

„Всичко се случва много бавно и трудно, не става за един ден или за един месец, а долу-горе за четири години. Важното е, че излизат с добър български език и като отидат в училище, нашите деца са едни от първите. Следим тяхното развитие и те вървят доста над средното равнище. Това се случва благодарение на много труд – споделя Попиванова. – Всяка дума се повтаря по няколко пъти. Хубавото е, че ромчетата чуват българска реч не само от учителите и персоналът, а и от техните другарчета. Така като контактуват с тях, усвояването на българския език става много по-бързо и по-лесно.“

С българските деца надграждат с други дейности. Градината може да се похвали с републикански вицешампион по шах .

Директорка и учителите не само следят напредъка на завършилите детската градина, а и поддържат връзка с тях.

„Изпращането на децата в четвърта група е чисто символично. Имаме много близки контакти с всички деца. Когато ги видя, когато ми си обадят, когато изпращат снимки как са се реализирали, това ми носи удовлетворение. Знам, че безсънните нощи и удълженото работно време не са били на празно“, заявява Попиванова.

Завършили градината ученици идват и да четат книжки в детската градина. Така от една страна успяват да мотивират по-малките да продължат да учат, а директорката индиректно проследява как колегите ѝ в училище надграждат това, което са започнали в „Щастливо детство“.

Добрата връзка си проличава и от факта, че

възпитаници на градината вече се завръщат при тях, за да запишат собствените си деца.

Родителите са основна част от дейностите и заниманията. Те се включват в различни работилници за празници, в Деня на отворените врати, правят се родителски срещи всеки месец, включват се ежедневно  проекта „Утринна приказка“.

„Каним една майка, която, ако може да чете, прочита една приказка сутринта в девет. Но ако не може, ние ѝ я прочитаме два-три пъти предния ден, тя идва и разказва пред децата“, обяснява Попиванова.

Майките се събират и само по женски, за да споделят кой какво плете или бродира, да обменят рецепти, ходят заедно на театър, концерти и други събития, активно участват в  различни беседи в присъствието на лекари, психолози, служители от МВР и РУП.

В градината имат и програмата за превенция на домашно насилие.

По нея идва полицай от 6-то районно полицейско управление, за да обясни на майките каква са им права, на кого могат да се обадят при проблем.

Учителите учат родителите и как да подадат документи за детски помощи или как да си извадят паспорт, насочват ги към доктора при здравословни проблеми и тя задължително помага – със съвет за лекар, с молба за преглед без направление, с прием в детско отделение.

От своя страна, педагозите събират парички и правят пакети за най-бедните деца за Коледа и Банго Васил. По този начин също указват подкрепа на семействата, които са без възможности за скъпи покупки.

С всички дейности, които не са свързани с учебния процес, печелят доверието на родителите.

„Заслужава си, защото това задържа децата в детската градина“, категорична е директорката.

Тя допълва, че родителите вярват, че и техните деца могат да постигнат много, когато видят участието им в празничните концерти на Общината. По този начин те се убеждават, че екипът в градината ги уважава и работи за развитието на децата им.

„Успях да убедя колеги си, че за да има деца,

за да предпочитат нашата градина пред останалите, трябва да сме по-различни.

И нашето различие е в грижата, както към децата, така и към родителите – споделя Попиванова. – За българските родители е важно да видят, че предлагаме същото ниво на подготовка, а пък другите, че можем да им помогнем, когато имат нужда. Също важи и за родителите на децата с увреждания, които не са изолирани, а включени наравно с другите деца.“

За активната си дейност и неуморна работа Евгения Попиванова тази година е удостоена с отличието и плакет „Лице за гордост на Пловдив“ от National Millennium award и Почетен плакет за забележителен принос в развитието на учебното заведение през учебната 2023/24 година на район „Източен“ от кмета на района. Носител е и на Златната значка на град Пловдив.

Your Image Description

Свързани статии:

Повелителите на солта С акцент върху професиите Бизнесът подкрепя подготовката на кадри Основно училище изпраща… студенти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ДГ „Щастливо детство“Евгения ПопивановаПловдивРегиони

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

70 години по пътя към една усмивка

Следваща статия

Царици на буквите

Следваща статия
Царици на буквите

Царици на буквите

Трябва ли да ни съкратят, ако сме придобили право на пенсия?

Трябва ли да ни съкратят, ако сме придобили право на пенсия?

Подготвя се Център за енергийно развитие и нови науки във Враца

Подготвя се Център за енергийно развитие и нови науки във Враца

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"