Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Професионално образование
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 43, 24 – 30.10.2024 г.

Първи стъпки към успешна кариера

Възпитаниците от четирите специалности в Професионалната техническа гимназия в Бургас с общ проект за иновативно село

Симона Николова от Симона Николова
28-10-2024
в Брой 43, 24 – 30.10.2024 г.
A A
Професионалната техническа гимназия организира „Великденска работилница“ за учениците като част от проекта си за иновации. Снимки Професионална техническа гимназия – Бургас

Професионалната техническа гимназия в Бургас е основана през 1952 г., а през 1957 г. се преобразува в техническа с нови специалности, свързани с минното дело.

С времето училището разширява базата си, добавя нови професионални направления и установява партньорства с местни предприятия. То е мултикултурно и създава толерантна и демократична среда. Успешно осъществява сътрудничество между родители, ученици, учители и фирми. Учениците участват в национални състезания и конкурси, демонстрирайки своите професионални умения.

Последната им изява е в националния конкурс „Бъдещите инженери на България“, на който учениците Даниел Иванов и Денис Махмуд получават специална награда. Инициативата е организирана от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi), Техническия университет – София и Студентския клуб по роботика (RoboClub.bg) към висшето училище.

Проектът „Модерен дом“ демонстрира как чрез помощта на съвременните технологии животът на село може да бъде удобен, икономичен и съвременен.

За да ни разкаже повече за проекта и иновациите, които предстоят в гимназията, се обръщаме към директора – инж. Радка Костадинова.

инж. Радка Костадинова, директор

„Гордеем се с нашата гимназия. През годините успяхме да съхраним традициите, да запазим и надградим това, което гарантира добра професионална и общообразователна подготовка на нашите ученици. В училището се обучават 249 деца в дневна форма и 20 в дуално обучение“, казва Радка Костадинова.

За първа година в гимназията е въведено дуално обучение, като класът е разделен на две специалности – „Електродомакинска техника“ и „Мебелно производство“. Специалността „Мебелно производство“ е възстановена от тази учебна година след дълга пауза поради засилен интерес от страна на фирмите.

Освен тези специалности в училището се изучават още „Топлотехника, топлинна, климатична, вентилационна и хладилна техника“, „Горско и ловно стопанство“ и „Електродомакинска техника“ в дневна форма. След 5 години обучение в гимназията учениците излизат с професиите техник на енергийни съоръжения и инсталации, техник-лесовъд, електромонтьор и техник-технолог в дървообработването.

Всички специалности са защитени, защото нуждите от кадри в тези направления са големи,

а желаещите да се обучават в такъв тип направление, са малко.

Училището разполага с модерна база, добре оборудвани кабинети, компютърни зали и общежитие. Работи с местни фирми и си сътрудничи с университети и институции.

„Учениците, които завършват образованието си при нас, веднага успяват да се реализират в придобитата професия. Част от тях, разбира се, избират да продължат образованието си. Но тенденцията е повечето ученици веднага да започнат работа или да учат задочно и да работят по специалността. Голяма част от учениците са от социално уязвими групи и с ограничени финансови възможности – споделя директорката. – От друга страна, ние сме професионална гимназия с професии, насочени повече към практиката. Знанията, които учениците получават през тези 5 години са достатъчни, за да могат да започнат работа в даденото направление.“

Гимназията разполага и с общежитие за своите ученици.

Материалната му база предлага всички необходими съвременни условия и удобства за пълноценен живот. Състои се от 10 стаи с капацитет 32 легла. Учениците разполагат с телевизор и мрежа за постоянна връзка с интернет. За да се подобри социалният живот, е създаден уютен кът, помещение с билярдна и тенис маси, спортни уреди за фитнес упражнения. Освен това има и кабинет за консултации и самоподготовка, където се провеждат дискусии и различни мероприятия.

„Общежитията ни са пълни, тъй като много от учениците идват от малките градове и общини от Бургаска област. Децата са притеснителни и при нас получават възможност и увереност да се справят с предизвикателствата на живота в големия град“, разказва инж. Костадинова.

Относно участието в конкурса „Бъдещите инженери на България“ директорката споделя, че е останала приятно изненадана и очарована от ентусиазма и усърдната работа както на учениците, така и на учителите. Екипът за кратък срок успява да се мобилизира и не само взима участие, но и печели специална награда.

Проектът „Модерен дом“ цели да покаже, че българското село може да бъде съвременно чрез автоматизация на ежедневни дейности.

Концепцията е да се използват екологични материали за захранване и автоматизиране на осветлението и отоплението. По този начин през телефона си всеки може да провери дали не е забравил включена ютията или крушката от всеки край на страната и света, като в същото време спомага за намаляване на разходите на енергия.

„Идеята за селото с иновации се зароди още когато кандидатствахме с проект за иновативно училище. Отправната точка беше

големите ученици да учат малките чрез предаване на опит и съвместна работа между специалностите.

И за да може да са обвързани четирите направления, ни хрумна концепцията за общ проект, който да включва различен тип облик на селото. След това развихме визията за автономно захранване с енергия. Макетите на къщите са изцяло разработени от естествени материали – дърво, скандинавски мъх, който отскоро е познат при нас и тепърва ще започва широкото му разпространение заради способността да задържа влага и да не натрупва прах. Целта беше всичко да е екологично и да опазваме природата. Имаме вече няколко къщи с автоматизирана система за осветление и слънчеви батерии на покрива. Това е проект, който може да се осъществи и в действителност – споделя за историята около проекта директорката.“

И допълва: – Тази година се предвижда да бъде изграден и парк с ветрогенератори. Убедена съм, че в недалечно бъдеще ще се изгради такова уютно китно селце като пилотен проект. Този проект е напълно функционален и полезен за самите ученици, тъй като всяка от специалностите има съществен принос за неговата реализация. Например учениците от специалност „Мебелно производство“ помогнаха с изграждането на къщите. Изучаващите специалност „Електродомакинска техника“ направиха осветлението и идеята за захранването, която е изцяло тяхна.“

Даниел Иванов и Денис Махмуд са удостоени със специална награда за иновативен проект в конкурса „Бъдещите инженери на България“

Инж. Костадинова споделя и че очакват съвсем скоро да започне изграждането на STEM център. Договорът е сключен и предстои поетапно обявяване на обществени поръчки и започване на ремонтни дейности. Ако всичко върви по план, при откриването на следващата учебна година центърът трябва да е напълно завършен и оборудван.

STEM центърът ще бъде в три направления – зелени технологии, проектно базирано обучение, роботика и киберфизични системи.

Кабинетът по проектно базирано обучение ще се казва „Креативни дигитални създатели“ и ще бъде оборудван с 3D принтер, лаптопи за всички ученици, режещ плотер. В кабинета по роботика ще има комплекти със сензори по естествени науки, скенери, 3D принтер. Освен това самите чинове ще бъдат със захранване и вградени измервателни уреди. Кабинетът по „Зелени технологии“ ще бъде оборудван със система за хладилен и термопомпен цикъл, която демонстрира работата и хладилния процес на топлината в хладилната техника. Ще има също 3D принтер и лаптопи за учениците.

Гимназията разполага с работилници както на територията си, така и изнесени.

Те са оборудвани със стругове и всякаква техника за мебелно производство. Учениците посещават и реална работна среда, особено изучаващите специалностите „Мебелно производство“ и „Топлотехника“.

„Стремим се да поддържаме контакти с колегите от фирмите. Учениците ходят на практика и след това започват работа в тези предприятия“, казва директорката.

От тази година започват и проект „Модернизация на професионалното образование и обучение“ с изнесено обучение в реална работна среда за специалност „Топлотехника, топлинна, климатична, вентилационна и хладилна техника“.

Ученици от специалност „Горско и ловно стопанство“ взимат участие в регионално съвещание по стопанисване на горите в района на дейност на РДГ гр. Бургас

Учениците от специалност „Горско и ловно стопанство“ също трупат практически опит чрез изнесени часове и съвместни събития с Регионалната дирекция по горите в Бургас.

На 15 юни тази година взимат участие в регионално съвещание по стопанисване на горите в района, където имат възможност да придобият практически познания за дейностите при изпълнение на основните лесовъдски задачи и да се запознаят с реални казуси от практиката на лесовъдите.

„Гордеем се, че предоставяме на нашите ученици възможността да трупат практически умения в реална работна среда и да се подготвят за успешна професионална кариера.

Участието им в подобни проекти и инициативи с утвърдени предприятия и организации им дава не само ценен опит, но и увереност.

Вярваме, че това е ключът към изграждането на отговорни и компетентни млади хора. Радвам се, че работя с колектив, който е на много високо професионално ниво и чрез доказани традиционни и иновативни методи се стреми да подготви нашите ученици като добри професионалисти и достойни и отговорни граждани“, завършва директорката.

Your Image Description

Свързани статии:

Наставниците – необходимата подкрепа за младите учители Над 400 деца са върнати в клас в област Бургас Училище на края на града Всяко дете трябва да си стигне небето

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Бургасинж. Радка Костадиноваконкурсмодерен домпроектПрофесионална техническа гимназияРегиони„Бъдещите инженери на България“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

За произхода на думата спа

Следваща статия

Да спортуваш с Ивет Горанова

Следваща статия
Да спортуваш с Ивет Горанова

Да спортуваш с Ивет Горанова

Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII

Националният музей на образованието в Габрово чества половинвековен юбилей

Националният музей на образованието в Габрово чества половинвековен юбилей

Последни публикации

  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5-6/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2-3/2024, година XXVI
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2024, година XXVI
  • Годишно съдържание  сп. Професионално образование,  том XXV (2023 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2023, година XXV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2023, година XXV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование, том XXIV (2022 г.)
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 3/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 2/2022, година XXIV
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 1/2022, година XXIV
  • Годишно съдържание сп. Професионално образование 2021 г.
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 6/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 5/2021, година XXIII
  • Сп. „Професионално образование“, книжка 4/2021, година XXIII

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"