От май тази година започва изпълнението на Националната програма за десегрегация в образованието.
Това заяви зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева на Седмата национална конференция „От иновативния модел в час до иновативното училище в мултикултурна среда“. Тя събра във Велико Търново близо 200 училищни директори от цялата страна, членуващи в мрежата „Всеки ученик ще бъде отличник II“. Конференцията се организира от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ с цел да насърчи процесите на десегрегация.
С пари от Националната програма ще се покриват транспортните разходи, учебни помагала, както и допълнителни занимания за децата и работа с родителите. Първоначалният бюджет е 1 млн. лв. Идеята е общините да са активната страна, като кандидатстват пред Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства – координатор на Програмата, за да получат разходи за транспорт на учащите.
Заместник-министър Сачева припомни още, че Програмата на МОН за образователна десегрегация е важна и за микроклимата във всяка община. „Освен образователния и социалния ефект Програмата е и начин да преодолеем и самосегрегацията, защото в много от общностите от уязвими групи има страх да излязат извън гетото. Но дете, учило само до VII клас, не може да има успешна професионална и житейска реализация.“ До края на април ще бъдат публикувани документите и изискванията за кандидатстване по Националната програма за образователна десегрегация, по която подкрепа ще получават и учителите, за да се подготвят за работа в мултикултурна среда.
Четете повече в бр. 16, 18 – 23 април 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg