EК публикува доклад за осигуряване безопасността на продуктите в защита на потребителите
Европейската комисия представи своя окончателен доклад по проекта CASP за координираните дейности за осигуряване безопасността на продуктите в защита на потребителите в Европа. Неговата цел е да осигури безопасен вътрешен пазар. Докладът предоставя на органите за надзор на пазара от ЕС и Европейското икономическо пространство необходимите инструменти за съвместно изпитване на продукти на вътрешния пазар, определяне на свързаните с тях рискове и изготвяне на общи позиции и процедури. В проекта участват 36 надзорни органа от 20 различни държави членки на ЕС. У нас това е Комисията за защита на потребителите в България.
В доклада на ЕК са показани резултатите от изпитванията на широк набор от продукти в акредитирани лаборатории в държавите членки на ЕС, за да се види дали отговарят на европейските стандарти. Извършен е преглед за нитрозамини в детските играчки, безопасност на домашно оборудване за игри на открито, бебешки легла тип гнездо, бебешки кошчета, спални чували, кабели, малки кухненски готварски уреди и детски седалки за автомобил. Специално внимание е отделено на онлайн продажбите на бижута, които могат да съдържат опасни метали.
Резултатите от изпитванията на 686 проби от продукти в седемте категории сочат, че 355 от 507-те изпитани продукта не отговарят на поне едно от изискванията. От тях 30 продукта са оценени като представляващи сериозен риск, 47 – с висок риск, 26 – със среден риск, и 148 – с нисък риск. Органите за надзор на пазара са приели необходимите мерки въз основа на извършените оценки на риска и за общо 26 продукта са направени уведомления в портала Safety Gate, за да споделят съответната информация с други заинтересовани страни, потребители и стопански субекти.
В категория детски играчки са анализирани 220 проби – балони, бои за рисуване с пръсти и гумени играчки, които са популярни сред децата. В 80 % от тях са открити нитрозамини – канцерогенни химични съединения, които могат да бъдат опасни, ако присъстват в играчки за малки деца. Останалите 20% отговарят на изискванията.
В категорията домашно оборудване за игра на открито при 61 проби съотношението на тези, които не отговарят на изискванията, към тези, които отговарят, е 79 % към 21 %.
Тъй като много родители купуват катерушки, люлки и къщички за игра за децата си, е от съществено значение да се закупува оборудване за игри, което отговаря на изискванията на ЕС за безопасност. Все по-популярни стават и интерактивните играчки, чието неправилно сглобяване и монтиране може да доведе до рискове за децата, като заклещване, изкълчване или падане от оборудването.
Бебешките легла тип гнездо, бебешките кошари и спалните чували са сравнително нови и много популярни продукти, които предлагат преносими и гъвкави решения. Като се има предвид уязвимостта на крайните потребители – деца в много малка възраст, за които е важно да се осигурят безопасни условия на сън, органите за надзор на пазара са изразили желание да се обърне специално внимание на тези продукти.
97 % от пробите в тази категория не отговарят изцяло на изискванията, а 3 % – отговарят.
Анализирана е и безопасността на детските столчета за кола, на кабелите и разклонителите, на малките кухненски готварски уреди като фритюрници, скари и тостери, които се срещат в домакинствата в цяла Европа.
Направен е и анализ на 179 проби на потребителски продукти, които са закупени онлайн. При проверки за наличие на опасни метали в бижутата резултатът е, че 37 %
от пробите не отговарят на изискванията на европейските стандарти, а останалите 63% отговарят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg