Модерен Център за компетентност откриха в Медицинския университет в Плевен
Когато има желание, добра организация и пари, можем да видим малки чудеса и в България. В Медицинския университет в Плевен вече са с една стъпка по-близо до персонализираната медицина“. Така министърът на образованието и науката акад. Николай Денков обобщи впечатленията си от новия Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия „Леонардо да Винчи“, който откри в плевенското висше училище.
През очила за виртуална реалност акад. Денков наблюдава лапароскопска операция на миомен възел, а в лабораторията по биопринтиране разгледа първите тестови прототипи на крайници и вътрешни органи. „Тук има не само апаратура на европейско и световно равнище, но и добре подготвени специалисти, които могат да работят с нея. Част от тях са се върнали от чужбина, донасяйки нови знания, нови методи, нови идеи“, отбеляза министърът.
Министър Денков и официалните гости разгледаха изградената високотехнологична инфраструктура на Центъра за компетентност и се запознаха с учените и изследователите в новоразкритите 10 лаборатории: лаборатория по геномна медицина и прецизна онкология, лаборатория по прецизна патология с приложение на методи на телепатология, морфометрия и телемедицина; лаборатория за 3D принтиране, моделиране и анализ и лаборатория за изследване и обучение в среда на виртуална реалност (VR).
Академик Денков отбеляза, че изградените лаборатории са на изключително високо европейско, дори световно ниво. По думите му оттук нататък започва другата дейност – как да се използва базата по най-полезния начин за обществото. Предимството е, че в Центъра за компетентност има не просто апаратура, а лаборатории с експерти, които също могат да работят на много високо ниво. Министърът подчерта, че изграденият център е уникален за България в направленията, по които ще работи.
Медицински университет – Плевен, и партньорите завършиха изграждането на иновативен, високотехнологичен и съвременно базиран Център за компетентност в областта на персонализираната медицина. Целта на центъра е реализирането на високи постижения в научноизследователската дейност и в обучението на специалисти. През следващите 10 години Центърът ще функционира на базата на високотехнологична иновативна инфраструктура, включваща съвременно оборудване и специализиран
софтуер. Това ще повиши конкурентоспособността на съществуващите институции и ще стимулира пред-
приемачеството в региона и страната. Ще се създадат възможности за осъществяване на научноизследователска и развойна дейност, трансфер на нови знания и технологии, обучение на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в целевите области: обща хирургия, гинекология, урология, УНГ, ортопедия, патология, медицинска генетика и др.
В иновативния и високотехнологичен Център за компетентност в Плевен ще работят 66 изследователи. Там са изградени четири департамента с модерни лаборатории. Хирурзи, млади лекари и студенти ще се обучават на хирургични манипулации, наблюдавайки истински операции на запис или на живо във виртуална реалност с помощта на VR очила. Ще се извършват научни клинични изследвания в минимално инвазивната хирургия от областите ушно-носно-гърлени болести, онкологична хирургия и оперативна гинекология. Ще се правят също морфологични и генетични изследвания за пациенти с карцином на гърдата, бял дроб, дебело черво, яйчници.
Проектът за създаване на Център за компетентност по персонализирана медицина, 3D и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия „Леонардо да Винчи“ е на стойност 23,695 млн. лв. Водещ партньор е Медицинският университет в Плевен. Основни партньори са Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна и Институтът по роботика към БАН. Включени са също университетските болници в Плевен и Варна, компанията за иновативни решения 5th Degree и Онкологичната гинекология към Института по ракови заболявания във Florida Hospital, Флорида. По проекта в МУ – Варна, е закупена роботизирана система Da Vinci Xi. Изградена е и Лаборатория за експериментална хирургична роботика към БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg