С празничен концерт-спектакъл 7. основно училище „Панайот Хитов“ в Сливен отбелязва своята 180-годишнина. С кратко видео е представена историята от създаването му до днешни дни, а ученици и учители отправят музикални поздрави към гостите. Сред тях е и праправнукът на училищния патрон Панайот Хитов – д-р Филип Хитов. Гвоздеят на програмата е изпълнението на представителния ансамбъл на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ – Котел.
„Получи се впечатляващ концерт. Това е най-старото и бутиково училище в Сливен. Може би всеки трети сливналия е минал под някаква форма през ОУ „Панайот Хитов“, споделя пред „Аз-буки“ директорът на 7-о ОУ Мартин Маринов.
Историята му започва през далечната 1830 г.
Тогава в метоха към най-старата сливенска църквата – „Света София“, в махала Ново село, е открито първото килийно училище. Шест години по-късно в двора до църквата е построена двуетажна сграда на взаимоучителното училище, където се обучават само момчета, а през 1844 г. в стара сграда на кв. „Ново село“ се открива първото светско класно училище, отново само за момчета. 1912 г. е открито ново начално училище с две класни стаи, като през 20-те години на XX към него се пристрояват още стаи. Училището получава името „Панайот Хитов“ през 1929 г., като тогава е задължително учениците да се обучават в художествена самодейност.
На 15 септември 1965 г. е официалното откриване на новото 24-класно училище
с просторни кабинети, работилници и физкултурни салони.
„На ръце учениците пренасят чиновете и столовете от старата в новопостроената сграда. В нея се помещаваме и днес“, обяснява директорът. По думите му, материалната база е актуална и в днешни дни, а за онези години е била още по-впечатляваща.
В миналото училището е имало славата на едно от най-добрите в Сливен и като качество на образование, и като отношение на учителите, и като материална база. Постигало е изключителни успехи и в образователен аспект, и в различните извънкласните форми, които са се развивали в сферата на изкуствата и спорта. За това говорят и десетките купи и грамоти от национални състезания, с които са запълнени училищните коридори.
Колективът на ОУ „Панайот Хитов“ иска
да рестартира и да възроди тази система, съобразявайки я със съвременните държавни образователни изисквания.
Според директора миналото и традициите трябва да бъдат съхранени, но и да вървят ръка за ръка с новото, с актуалното.
„Една институция се вдига трудно на крака, но аз съм убеден, че с времето това ще се случи и училището отново ще бъде жалон за качество на образованието, за атмосфера и една приятна среда за децата и техните родители – за всички, които са емоционално свързани с това училище“, казва Маринов.
В училището се обучават 130 деца от I до VII клас. По думите на ръководителя на основното училище, те са постоянно обгрижвани от преподавателите и това се вижда от постигнатото от учениците.
„Изключително
конкурентни сме като качество на работа
и резултатите от националните външни оценявания след IV и след VII клас безспорно показват това. Имало е години, когато сме изпреварвали някои от т.нар елитни училища в града. Дали ще имаме един клас от паралелка, или пет, не определя качеството на работа“, категоричен е Маринов. И допълва, че колегите му са възрожденци по дух и всеки ден дават цялата си енергия и старание за своите възпитаници.
Участват в националната програма на МОН „Заедно в изкуствата и в спорта“. По нея е сформирана и оборудвана група по изобразително изкуство.
„Оборудвахме професионално художествено ателие по всички професионални стандарти дори и за професионалните художници“, казва Маринов.
Любопитното е, че по сърце и по образование директорът е художник. Така по правило също може да води заниманията на децата, но училището се възползва от възможностите на програмата и кани външен лектор – сливенския художник Адриан Аврамов. По Националната програма са сформирани и вокална група за ученици от начален етап и футболен отбор, който също е с външен лектор.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg